Poradnik pogrzebowy

Koroner – kim jest i czy występuje w Polsce

Koroner to urzędnik państwowy lub sądowy, który jest upoważniony do przeprowadzenia lub zarządzenia dochodzenia w sprawie sposobu, lub przyczyny śmierci oraz do zbadania, lub potwierdzenia tożsamości nieznanej osoby, która została znaleziona martwa w obszarze jurysdykcji koronera.

Czytaj więcej »
klepsydra pogrzebowa wzór

Co to jest klepsydra pogrzebowa?

Historia klepsydry pogrzebowej ma swoje korzenie w nekrologach, które pojawiły się na początku XIX wieku. Nekrologi pełniły funkcję informacyjno-biograficzną. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto używać klepsydry pogrzebowej, która służyła do zawiadomienia o śmierci i była umieszczana na drzwiach domu osoby zmarłej.

Czytaj więcej »
kwiaty na pogrzeb wygląd

Jakie kwiaty na pogrzeb?

W Polsce powszechnie kupowanymi kwiatami na pogrzeb są: margaretki, lilie, goździki, róże i gerbery. Wbrew powszechnej opinii, na pogrzebach można stosować także inne kwiaty, ważne jednak, by były odpowiednio dobrane i dostosowane do charakteru osoby, którą żegnamy.

Czytaj więcej »
spadek po zmarłym

Spadek po osobie zmarłej

Spadkiem nazywamy ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego które przechodzą na spadkobierców z chwilą jego śmierci. Rodziny osób zmarłych często nie posiadają informacji o tym jak osoba zmarła dysponowała swoim majątkiem przed śmiercią, co rodzi wiele niepewności co do przyjęcia spadku.

Czytaj więcej »
ekshumacja

Czym jest ekshumacja – wszystko o ekshumacji w Polsce?

Inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji zwłok i szczątków zmarłego w celu przeniesienia ciała w inne miejsce na tym samym cmentarzu lub w inne miejsce w tej samej miejscowości lub przewiezienie zwłok do innej miejscowości, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności. Czym zatem jest ekshumacja, kto może ją przeprowadzić i ile kosztuje?

Czytaj więcej »
pogrzeb prawosławny

Jak wygląda pogrzeb prawosławny?

Pogrzeb prawosławny to obrzęd świecki, który znacznie różni się od katolickiego tym, że osoby bliskie, czyli organizatorzy uroczystości pogrzebowej mają wpływ na to, ile ona trwa. Jak więc wygląda pogrzeb prawosławny, jakie kwiaty na pogrzebie prawosławnym są wybierane i czy kremacja w kościele prawosławnym jest sprzeczna z nauką tego rodzaju wiary? Odpowiadamy!

Czytaj więcej »