Zadzwoń: +48 500 369 737

Poradnik pogrzebowy

spadek po zmarłym

Spadek po osobie zmarłej

Spadkiem nazywamy ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego które przechodzą na spadkobierców z chwilą jego śmierci. Rodziny osób zmarłych często nie posiadają informacji o tym jak osoba zmarła dysponowała swoim majątkiem przed śmiercią, co rodzi wiele niepewności co do przyjęcia spadku.

Czytaj więcej »
ekshumacja

Czym jest ekshumacja – wszystko o ekshumacji w Polsce?

Inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji zwłok i szczątków zmarłego w celu przeniesienia ciała w inne miejsce na tym samym cmentarzu lub w inne miejsce w tej samej miejscowości lub przewiezienie zwłok do innej miejscowości, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności. Czym zatem jest ekshumacja, kto może ją przeprowadzić i ile kosztuje?

Czytaj więcej »
pogrzeb prawosławny

Jak wygląda pogrzeb prawosławny?

Pogrzeb prawosławny to obrzęd świecki, który znacznie różni się od katolickiego tym, że osoby bliskie, czyli organizatorzy uroczystości pogrzebowej mają wpływ na to, ile ona trwa. Jak więc wygląda pogrzeb prawosławny, jakie kwiaty na pogrzebie prawosławnym są wybierane i czy kremacja w kościele prawosławnym jest sprzeczna z nauką tego rodzaju wiary? Odpowiadamy!

Czytaj więcej »
trumna do kremacji

Trumna do kremacji – jaką wybrać i ile kosztuje?

Niewątpliwie śmierć bliskiej osoby to jedno z najsmutniejszych doświadczeń dla rodziny. Jednak ciało należy z godnością pochować. Wiele rodzin w dzisiejszej dobie decyduje się na kremację ciała. Jak ona przebiega, ile kosztuje trumna do kremacji i z czego jest zrobiona – o tym piszemy w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej »
zasiłek pogrzebowy z zus

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragedia dla rodziny. Nie wszystkich wtedy stać na wyprawienie pogrzebu osobie aby godnie ją pożegnać. Z pomogą może przyjść wtedy zasiłek pogrzebowy z ZUS. Czym jest, ile wynosi i kiedy przysługuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Czytaj więcej »
rodzaje urn

Rodzaje urn do pochówku

Pochówek zwłok bliskich to bardzo trudny czas dla rodziny zmarłego. Bardzo ważne jest zgodzenie się na ostatnią wolę zmarłej osoby i słowa zawarte w testamencie. Ludzie coraz częściej decydują się na kremację ciała i wieczny spoczynek w urnie. Jaki rodzaj urny pogrzebowej wybrać? Kwestią kluczową jest wybór materiału i kształtu, ale nie możemy zapominać o rozmiarach urny. Prochy umieszczane są najczęściej w urnach o pojemności 4 litrów, lecz w ofercie domów pogrzebowych można znaleźć urny o pojemności 3 lub 5 litrów.

Czytaj więcej »
śmierć na statku

Śmierć na statku – przepisy i postępowanie

Wiele pięknych historii można przeczytać w literaturze światowej o morskich wojażach. Ludzie na morzu są zahartowani, a wśród wielu legend często bywają wręcz nieśmiertelni. Żeglarze i marynarze doskonale znają morze i potrafią walczyć z siłami natury podczas największych sztormów. Czasem zdarzają się jednak przypadki, że nagła choroba czy zawał spowoduje śmierć na statku.

Czytaj więcej »
anielski orszak pieśń

Anielski Orszak – Przybądźcie z nieba

Pożegnalny utwór żałobny wykonywany podczas liturgii pogrzebowych od co najmniej 1614 roku. Pieśń ma stałe miejsce podczas katolickiej liturgii pogrzebowej w obrządku katolickim. Najczęściej jest wykonywana na zakończenie mszy pożegnalnej, bądź podczas składania trumny czy urny do grobu.

Czytaj więcej »