Trumna do kremacji – jaką wybrać i ile kosztuje?

Kremacja – jak przebiega?

Chociaż kremacja w Polsce jeszcze do niedawna była mało popularnym rozwiązaniem, tak od kilku lat obserwujemy znacznie zwiększone zainteresowanie tym tematem. Kremacja to nic innego jak spalenie ciała osoby zmarłej, celem uzyskania prochów. W praktyce natomiast po spopieleniu zawsze zostają kości, które trafiają do młynka. Rozdrobnione kości wraz z ostudzonymi prochami trafiają ostatecznie do urny, a ta zostaje przekazana rodzinie. Warto też wspomnieć, iż temperatura w komorze kremacyjnej wynosi od 700 do nawet 1000 stopni Celsjusza, dlatego w przypadku implantów, płytek lub biżuterii – w zależności z czego zostały wykonane – bardzo prawdopodobne jest, że te nie ulegną spaleniu.

Trumna do kremacji – czym powinna się charakteryzować i jaki jest koszt?

Przy wyborze trumny kremacyjnej przede wszystkim warto kierować się budżetem. Tzw. trumny kremacyjne można kupić już od około 100 – 400zł. Są to trumny tekturowe, przeznaczone specjalnie do spalenia. Jeśli nasz budżet jest wyższy, warto przejrzeć ofertę urn drewnianych. Już za około 500 – 1000 zł można kupić podstawową drewnianą trumnę, której przeznaczenie jest jednoznaczne. Nie cechują się one dużą trwałością ani niesamowitym wyglądem, ponieważ nie służą do pochówku, przewozu ani pożegnania, a jedynie spalenia. Ostatnią opcją są regularne trumny, służące do pochówku. Ich ceny rozpoczynają się już od ok. 1200 zł, natomiast górna granica może wynieść nawet 10000 zł. Warto zaznaczyć, iż nawet tak drogie trumny, kiedy mają być przeznaczone do skremowania, muszą być wykonane z materiału łatwopalnego, jak drewno czy MDF. Od razu należy wykluczyć wszystkie trumny metalowe i blaszane, tak bardzo popularne na zachodzie, natomiast jeśli drewniana trumna posiada metalowe elementy np. antaby, zostaną one usunięte przez pracowników krematorium przed procesem kremacji. Podczas międzynarodowego transportu osoby zmarłej i kremacji w Polsce, z trumny, w której zostało dostarczone ciało, usuwany jest metalowy wkład.

Ile kosztuje kremacja zwłok?

Sama usługa kremacji w Polsce jest stosunkowo tania. W zależności od lokalizacji oraz gabarytów ciała wynosi od 500 do 1200 zł. Niestety często do tej kwoty doliczane są dodatkowe opłaty i jest to praktyka popularna w Polsce jak i za granicą.

Dodatkowymi kosztami mogą okazać się:

  1. odebranie ciała,
  2. przewiezienie,
  3. usunięcie rozrusznika serca,
  4. usługa chłodni,
  5. dezynfekcja,
  6. koszt trumny.

Ostateczny koszt może wynieść nawet ok. 3000 zł, jednak porównując to do cen za granicą, zaczynających się od 700€, a kończących nawet na 3500€, ekonomiczne zasadną opcją wydaje się być kremacja w Polsce.

Ile kosztuje kremacja zwłok?

Koszt kremacji zwłok zależy od różnych żądanych usług i lokalizacji geograficznej. Ogólnie rzecz biorąc, podstawowe usługi kremacji sięgają kilku tysięcy złotych. Jest to ogólnie uważane za średni koszt, choć ceny mogą być znacznie wyższe w zależności od dodatkowych usług, takich jak transport zwłok, w tym sprowadzenie zwłok z zagranicy do Polski, wypełnianie dokumentów, zorganizowanie nabożeństwa żałobnego, procesu balsamacji zwłok, zrobienie zdjęć pamiątkowych osobie zmarłej czy kwota za odzież. Koszty różnią się również w zależności od tego, czy jest to kremacja bezpośrednia (bez oglądania) czy tradycyjny pogrzeb z odwiedzinami przed kremacją. Ogólnie rzecz biorąc, koszty związane z kremacją zwłok zależą w dużej mierze od indywidualnych okoliczności i preferencji.