Rodzaje urn do pochówku

Czym jest urna pogrzebowa?

Urna służy do przechowywania lub chowania prochów osób spopielonych w wyniku kremacji. Naczynie przypominające wazę było stosowane w wielu starożytnych cywilizacjach. Rzymianie umieszczali wazy z prochami w kolumbariach, stąd też obecna nazwa, natomiast w kulturze przedchrześcijańskiej Polski, miejsca, w których umieszczano urny z prochami nazywano żalnikami. Obecnie urna z prochami może zostać umieszczona w grobie lub w kolumbarium.

Polskie prawo zabrania przetrzymywania prochów ludzkich w domu i nakazuje, aby zostały pochowane w przeznaczonym do tego miejscu.

Słowo urna pochodzi z łaciny gdzie jest identycznie zapisywane jak w języku polskim.

Jakie są rodzaje urn pogrzebowych?

Podział urn pogrzebowych wynika zazwyczaj z materiału, z jakiego są wykonane:

  1. Urny metalowe – najczęściej wykonane są z mosiądzu lub stali i dostępne są w najrozmaitszych wzorach, kolorach oraz zdobieniach. Urny metalowe są jednymi z tańszych, jednak w zależności od tego jak skomplikowany może być jej kształt lub kolorystyka wzoru, cena takiej urny może znacznie wzrosnąć,
  2. Urny drewniane – stanowią kolejny przystępny cenowo wybór wśród urn pogrzebowych. Wykonane są zazwyczaj z dębu, sosny lub buku, chociaż w ofercie można znaleźć te wykonane również z drzew egzotycznych. Często spotykane kształty to skrzynki, mini-trumny i walce, ale spotkać można nawet urny drewniane w formie księgi lub serca.
  3. Urny kamienne – wykonane przeważnie z marmuru, granitu lub onyksu. Stanowią droższy typ urn w porównaniu do wcześniej opisanych. Są natomiast najcięższe z całego zestawienia i występują również w formie prostopadłościanów, walców lub waz. Kolory urn kamiennych zależą od tekstury materiału z jakiego zostały wykonane i można o nich powiedzieć, że każda jest unikalna na swój sposób.
  4. Urny ceramiczne – wykonane z wypalanej gliny stanowią najdroższy typ urn pogrzebowych, natomiast cechują się absolutną dowolnością kształtów. Po za klasycznymi formami urn, spotkać można urny ceramiczne w kształcie piłek, kasków, posągów, właściwie w każdym kształcie, jaki da się wymyśleć. Ten typ urn jest jednak dość delikatny i bardzo łatwo ulega uszkodzeniom, pęknięciom lub uszczerbieniom.
  5. Urny kompozytowe – urny wykonane z tworzyw sztucznych mające imitować dowolną z form wymienionych wyżej. Często używane do transportu międzynarodowego, jeśli transport zwłok odbywa się lotem cargo. Są dosyć wytrzymałe i nie ulegają uszkodzeniom tak łatwo jak np. urny ceramiczne lub kamienne.

Nietypowe rodzaje urn

Po za wymienionymi powyżej najpopularniejszymi rodzajami urn, istnieją również mniej popularne, które jednak zaczynają już podbijać rynek Polski, należą do nich urny:

Biodegradowalne – mogą przybierać różne kształty i być wykonane z biodegradowalnych materiałów, wspólny mianownik stanowi tu jednak fakt, że każdy z materiałów ulega rozkładowi w glebie, który nie generuje żadnych toksycznych zanieczyszczeń. Najczęściej wykonane są z: tektury, szkła, wosku pszczelego, soli, piasku, celulozy, żywicy lub innych włókien naturalnych.

Eco/Eko – to urny wyprodukowane w sposób możliwie ekologiczny, czyli generujący jak najmniej zanieczyszczeń podczas produkcji. Pojęcie ekologiczne łączy się w tym przypadku często z koncepcją biodegradowalności, ponieważ urny ekologiczne w znacznej większości są jednocześnie urnami biodegradowalnymi.

Artystyczne – najczęściej produkowane przez artystów ręcznie, ich wzory powstają na bazie inwencji twórczej autora-artysty. Często dany model tworzony jest jako pojedyncza sztuka. Zdarzają się również urny artystyczne jedynie projektowane przez artystów, natomiast fazą produkcji zajmuje się już wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma.

Rozmiary i pojemności urn

Przy wyborze urny warto również zwrócić uwagę na gabaryty osoby kremowanej. Czy prochy, które mają być przesypane do urny to prochy osoby dorosłej, dziecka, być może osoby dorosłej o ponadprzeciętnej wadze, chociaż zdarzają się też bardzo szczupłe osoby dorosłe np. kobiety lub osoby, które zmarły na nowotwór. W zależności od tej informacji warto zastanowić się nad rozmiarem urny, które mogą być dostępne w wielu rozmiarach.

Standardowe rozmiary urny to:

  • urny dla dzieci,
  • urny dla dorosłych,
  • urny w rozmiarach „XXL”.