Zadzwoń: +48 500 369 737

Rodzaje urn pogrzebowych – jak wybrać właściwą

Wiele lat temu bardzo rzadko ludzie wybierali urny, zamiast tradycyjnych trumien. Te wykonane z drewna były znakiem rozpoznawczym podczas ceremonii pogrzebowych. Wiele osób, decyduje się na kremację ciała, a szczątki w urnie mają być pochowane w jednym z grobów na cmentarzu komunalnym w mieście. Niewiele osób wie, że nie można przechowywać urn pogrzebowych w swoim mieszkaniu. Jest to prawnie zakazane, ale i tak można w ofercie zakładów pogrzebowych znaleźć wiele rodzajów urn pogrzebowych. Jak wybrać właściwą i czym powinna się cechować?

Jakie są rodzaje urn pogrzebowych?

Rodzaje urn pogrzebowych są najczęściej klasyfikowane ze względu na materiał wykonania.

  • Urny ceramiczne – zdecydowanie najbardziej popularny wybór. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie urny pod ciekawe wzory, a urna jest niezwykle gustowna i wygląda elegancko.

  • Urny drewniane – są bardzo popularne dla osób, które uwielbiają produkty wykonane z naturalnych materiałów. Urny z drewna mogą mieć różne odcienie, a także mogą mieć połysk lub być matowe. Zdecydowanie najczęściej są one wykonane z drewna sosnowego lub dębowego.

  • Urny metalowe – rozwiązanie najtańsze, ale także niezwykle trwałe. Produkty metalowe może nie są tak gustowne, jak te wykonane z ceramiki lub z drewna, lecz występują w wielu wariantach kolorystycznych i są bardzo wytrzymałe.

  • Urny kamienne – są to najdroższe urny w ofercie. Kamienne urny są wykonane z drogich kamieni, takich jak granit, marmur czy onyks. Poza sporą wagą, cechują się jednak dużą wytrzymałością i pięknym wyglądem.

  • Urny kompozytowe – najmniej popularny rodzaj urny. Cena jest zdecydowanie niska, a połączenie tworzyw sztucznych daje całkiem wytrzymałą konstrukcję, w której mają spocząć prochy zmarłej osoby.

Czy kolorystyka jest ważna podczas wyboru urny pogrzebowej?

Przy wyborze urny pogrzebowej, schemat kolorów nie jest tak ważny jak ogólny projekt. Jednak niektórzy ludzie mogą preferować urnę, która ma określony kolor, aby pasowała do ulubionego koloru osoby zmarłej. Czy kolorystyka jest ważna podczas wyboru urny pogrzebowej? Zdecydowanie ważniejsza jest poza granicami naszego kraju. W państwach, które zezwalają na przechowanie ich w mieszkaniu, są ważne. Urny to często dzieła sztuki, które produkowane są na specjalne życzenie klientów przez wyśmienitych artystów. Mogą mieć one wygrawerowane napisy, czym będą jednocześnie wyróżniać się na tle innych. Piękna kolorystyka i materiał to piękna pamiątka na uczczenie śmierci bliskiej osoby. Urny artystyczne są bardzo drogie, lecz mogą być wtedy dopasowane do wystroju wnętrza czy mebli. W Polsce, kolorystyka nie jest aż tak ważna.

Rodzaje urn pogrzebowych – kształty

Innym wyznacznikiem wykonania urn, może być kształt urny. Jakie są rodzaje urn pogrzebowych? Różne kształty do prochów zmarłego po kremacji ciała można znaleźć w zakładach pogrzebowych zajmujących się sprzedażą urn. Największą popularnością cieszą się urny o specyficznym kształcie wazy o bryle walca lub graniastosłupa. Urny wykonane w ten sposób mają zwężoną szyjkę, a także szeroki spód i przypominają starodawne urny i wazy. Zaletą takich urn jest solidność wykonania, jak również to, że nie przewracają się one zbyt łatwo. Zakup urny powinien być przemyślany, aby w pełni uczcić spopielone ciało zmarłego. Kolejnym bardzo ciekawym kształtem urny jest trumna. Przypomina ona drewnianą trumnę, lecz ma w sobie pojemnik na prochy zmarłego. Dostępne na rynku, urny pogrzebowe w tym kształcie to urny dębowe lub sosnowe. Wśród nieco mniej popularnych można znaleźć urny w kształcie łezki, okrągłe, ale także w niestandardowych kształtach. Najczęściej są one wybierane przez osoby pragnące zachować urnę w mieszkaniu, dlatego nie są zbyt często wybierane w Polsce. Do ciekawych wzorów z całą pewnością można zaliczyć urnę w kształcie książki, antyczne naczynie elegancki sekretarzyk, czy pokazany na zdjęciu obok kask.

Jaki rodzaj urny pogrzebowej wybrać?

Istnieje kilka form pochówku, które są zakazane przez polskie prawo kościelne. Jedną z nich jest pochówek osoby, która popełniła samobójstwo. Dzieje się tak dlatego, że samobójstwo jest uznawane w Kościele katolickim za grzech, dlatego osoby, które odebrały sobie życie nie mogą być pochowane w poświęconej ziemi. Inną formą pochówku, która jest zakazana, jest kremacja ciała. Dzieje się tak, ponieważ Kościół Katolicki naucza, że ciało musi być całe i nienaruszone, aby dusza mogła wejść do nieba. Co ciekawe, wedle polskiego prawa nie ma możliwości składania ciał zmarłego poza granicami cmentarza. Prawo do budowania cmentarzy mają gminy (cmentarze komunalne) i władze kościelne (cmentarze wyznaniowe). To właśnie na komunalnych cmentarzach muszą się znaleźć prochy osób po kremacji. Nie ma możliwości zakopania szczątków swojej bliskiej osoby w lesie czy w ogrodzie. Jest to wykluczone, a jedynym miejscem musi być odpowiednie kolumbarium. Naruszenie tego prawa skutkuje bardzo wysokiej grzywnie albo karze aresztu. W związku z tym prawem, wiele osób nie decyduje się na kremację, ponieważ finalnie i tak zmarły musi zostać pochowany na jednym z cmentarzy w okolicy. W innych krajach, zwyczaj ten jest coraz bardziej popularnym i wydaje się, że może wyprzeć tradycyjny pochówek w drewnianej trumnie.